POSLOVNE NOVINE - PRAVNE INFORMACIJE - PODUZETNIČKI CENTAR

# Nova ponuda za poduzetnike # Internet usluge za poduzetnike # Korisni poslovni programi # Besplatne poslovne usluge # Korisni linkovi

PREGLED PRAVNIH PROPISA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Na temelju prava i ovlaštenja utvrđenih Ustavom, Hrvatski sabor odlučuje o donošenju i promjeni Ustava, donosi zakone, državni proračun, donosi akte kojima izražava politiku Hrvatskoga sabora, obavlja izbore, imenovanja i razrješenja, u skladu s Ustavom i zakonom... Vlada donosi poslovnike, razne odluke, rješenja i zaključke. Zakonom je predviđeno da ministri i ravnatelji pojedinih upravnih tijela donose pravilnike i naputke za provedbu zakona u okviru svoje nadležnosti. Određene ovlasti imaju i jedinice lokalne i regionalne samouprave. Njihova predstavnička tijela na temelju Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi donose, razne odluke i akte. Pored njih opće akte, autonomnog značenja, donose i strukture izvan državnih tijela. Tim aktima donose se statuti i uređuje se unutarnje ustrojstvo...

Propisi iz 1994. godine - Propisi - arhiva - pravilnici - rješenje kojim đuri - zakon o izmjenama ...


PREGLED I PRETRAŽIVANJE SVIH ZAKONA I DRUGIH PROPISA - SVE GODINE

IZ ARHIVE: SADRŽAJ ODABRANOG PROPISA / AKTA:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ŠUMARSTVA
Na temelju članka 4. stavka 5. Zakona o zaštiti bilja ("Narodne novine", br. 10/94), ministar poljoprivrede i šumarstva donosi
LISTE KARANTENSKIH ŠTETOČINJA BILJA
LISTA A1
KARANTENSKE ŠTETOČINJE BILJA KOJE NISU UTVRĐENE NA TERITORIJU REPUBLIKE HRVATSKE
I. VIRUSI

  1. American plum line pattern virus
  2. Apple mosaic ilarvirus in Rubus
  3. Barley stripe mosaic hordeivirus
  4. Beet leaf curl rhabdovirus
  5. Cherry leaf roll nepovirus in Rubus
  6. Cherry little cherry disease
  7. Cherry necrotic rusty mottle disease
  8. Cherry rasp leaf nepovirus
  9. Chrysanthemum stunt viroid
  10. Peach latent mosaic viroid
  11. Potato spindle tuber viroid
  12. Potato viruses (izvaneuropski)
  13. Raspberry leaf curl virus
  14. Rsspberry ringspot nepovirus
  15. Strawberry crinkle rhabdovirus
  16. Strawberry latent C disease
  17. Strawberry mild yellow edge disease
  18. Strawberry veinbanding caulimovirus
  19. Tobacco streak ilarvirus, black raspberry latent strain
  20. Tomato black ring nepovirus

II. PROKARIOTI

  1. Apricot chlorotic leafroll MLO
  2. Citrus greening bacterium
  3. Clavibacter michiganensis (Smith) Davis et al. ssp. insidiosus (McCulloch) Davis et al. (=Corynebacterium insidiosum)
  4. Clavibacter michiganensis (Smith) Davis et al. ssp. sepedonicus (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al. (=Corynebacterium michigsnense)
  5. Curtobecterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Collins and Jones (=Corynebacterium flaccumfaciens)
  6. Elm phloem necrosis MLO i vektor Scephoideus luteolus van Duzee/Cicadellidae/
  7. Erwinie emylovora (Burrill) Winslow et al.
  8. Erwinia chrysanthemi Burkholder et al.
  9. Erwinia stewartii (Smith) Dye
  10. Grapevine flavescence doree MLO
  11. Palm lethal yellowing MLO
  12. Peach rosette MLO
  13. Peach X disease MLO
  14. Peach yellows MLO
  15. Potato purple-top wilt MLO
  16. Pseudomonas caryophylli (Burkholder) Starr and Burkholder
  17. Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith
  18. Pseudomonas syringae Van Hall pv. persicae (Prunier et al.) Young et al.
  19. Strawberry witches' broom MLO
  20. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. citri (Hasse) Dye
  21. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. corylina (Miller et al.) Dye
  22. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. dief fenbachiae (McCulloch and Pirone) Dye
  23. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. phaseoli (Smith) Dye
  24. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. pruni (Smith) Dye
  25. Xanthomonas campestris (Pammel) Dowson pv. vesicaćoria (Doidge) Dye
  26. Xenthomonas fregariae Kennedy and King
  27. Xanthomonas oryzae Ishiyama
  28. Xanthomonas populi (Ride) Ride and Ride
  29. Xylella fastidiose Weils et al. ( = Peach phony RLO)
  30. Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems et al.

(=Xanthomonas ampelina)
III. GLJIVICE
1. Apiosporina morbosa (Schweinitz) von Arx (=Dibotryon morbosum) 2. Atropellis spp.
3. Botryosphaeria berengeriana de Notaris f. sp. piricola (Nose) Koganezawa and Sakuma (= Guignardia piricola)
4. Botryosphaeria laricina (K. Sawada) Y. Zhong (=Guignardia laricina)
5. Ceratocystis fagaceerum (Bretz) Hunt i vektori:
Pseudopityophthorus minućissimus (Zimmermann)/Scolytidae/
Pseudopityophthorus pruinosus Eichhoff
6. Ceratocystis fimbriata Ellis and Halsted f. sp. platani Walter
7. Chrysomyxa arctostaphyli Dietel
8. Cochliobolus heterostrophus (Drechsler) Drechsler (=Helminthosporium maydis)
9. Ckronartium spp. (izvaneuropske vrste)
10. Didymella ligulicola (K.F. Baker, Dimock and L.H. Davis) von Arx (=D. chrysanthemi)
11. Gymnosporangium spp. (izvaneuropske vrste)
12. Hamaspora longissima (Thumen) KBrnicke
13. Inonotus weirii (Murrill) Kotlaba and Pouzar (=Phellinus weirii)
14. Melampsora farlowii (J.C. Arthur) J.J. Davis
15. Melampsora medusee Thumen
16. Moniliiiia fructicola (Winter) Honey
17. Mycosphaerella gibsonii H.C. Evans (=Cercospora pini-densiflorae)
18. Mycosphaerella laricis-leptolepidis K. lto, K. Sato and M. Ota
19. Mycosphaerella populorum G.E. Thompson
20. Ophiostoma roboris C. Georgescu and I. Teodoru
21. Ophiostoma wageneri (Goheen and Cobb) Harrington
22. Phialophora gregata ŠAllington and Chamberlain) W. Gams
23. Phoma andina Tiirkensteen
24. Phyllosticta solitaria Ellis and Everhart
25. Phymatotrichopsis omnivora (Duggar) Hennebert (= Trechispora brinkmannii)
26. Phytophthora fragariae Hickman
27. Phytophthora megasperma Drechsler f. sp. glycines Kuan and Erwin
28. Puccinia pittieriene P. Hennings
29. Septoria lycopersici Spegazzini var. malagutii Ciccarone and Boerema
30. Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton (=Diplodia macrospora)
31. Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton (=Diplodia zeae)
32. Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival 33. Thecaphora solani (Thirumulachar and O'Brien) Mordue
(=Angiosorus solani)
34. Tilletia indica Mitra (=Neovossia indica)
35. Urocystis cepulee Frost
36. Venturia nashicola S. Tanaka and S. Yamamoto
IV. PARAZITSKE CVJETNJAČE
1. Arceuthobium spp. (izvaneuropske vrste)
V. NEMATODE

  1. Aphelenchoides besseyi Christie
  2. Bursaphelenchus xylophilus (Steiner and Buhrer) Nickle i vektori:

Monochamus alternatus Hope/Cerambycidae/
Monochamus carolinensis (Olivier)
3 Globodera pallida (Stone) Behrens
4. Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
5. Heterodera glycines Ichinohe
6. Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne and Allen (sensu lato)
7. Radopholus citrophilus Huettel et al.
8. Radopholus similis (Cobb) Thorne
9. Xiphinema americanum Cobb (sensu lato)
VI. KUKCI

  1. Acleris variana (Fernald) i A. gloverana (Walsingham)
  2. Aleurocanthus woglumi Ashby
  3. Amauromyza maculosa (Malloch)
  4. Anastrepha spp. (izvaneuropske vrste)
  5. Anthonomusgrandis Boheman
  6. Anthonomus signatus Say
  7. Bactrocera spp. (izvaneuropske vrste) (=Dacus spp.)
  8. Bemisia tabaci (Gennadius)
  9. Blitopertha orientalis (Waterhouse) (=Anomala orientalis)
  10. Carposina niponensis (Walsingham)
  11. Ceratitis spp. (izvaneuropske vrste)
  12. Conotrathelus nenuphar (Herbst)
  13. Cydia prunivora (Walsh)
  14. Dacus ciliatus Loew
  15. Diabrotica spp.
  16. Diaphorina citri Kuwayana
  17. Epitrix tuberis Gentner i E. cucumeris (Harris)
  18. Epochra canadensis (Loew)
  19. Euphrenta japonica (Ito)
  20. Liriomyza huidobrensis(Blanchard)
  21. Liriomyza sativae Blanchard
  22. Listronotus bonariensis (Kuschel)
  23. Lopholeutaspis japonica Cockerel
  24. Parebemisia myricae (Kuwana)
  25. Pisspdes spp. (izvaneuropske vrste)
  26. Popillia japonica Newman
  27. Premnotrypes spp. (andske vrste)
  28. Rhegoletis spp. (izvaneuropske vrste)
  29. Scolytidae (izvaneuropske vrste)
  30. Spodoptera littoralis (Boisduval)
  31. Spodoptera litura (Fabricius)
  32. Thrips palmi Karny
  33. Toxoptera citricidus (Kirkaldy)
  34. Trioza eiytreae (Del Guercio)
  35. Trogoderma grenarium Everts
  36. Unaspis yanonensis (Kuwana).

LISTA A2
KARANTENSKE ŠTETOČINJE BILJA KOJE SU UTVRĐENE NA OGRANIČENOM PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE
I. VlRUSI

  1. Beet necrotic yellow vein furovirus (Rhizomania)
  2. Citrus tristeza closterovirus
  3. Plum pox potyvirus
  4. Tomato ringspot nepovirus
  5. Tomato spotted wilt virus

II. PROKARIOTl

  1. Apple proliferation MLO
  2. Clevibacter michiganensis (Smith) Davis et al. ssp. michiganensis (Smith) Davis et al. (=Corynebacterium michiganense)
  3. Pear decline MLO
  4. Pseudomonas syringee Van Hall pv. pisi (Sackett) Young et al.

III. GLJIVICE

  1. Mycosphaerelle dearnessii M.E. Barr ( = Scirrhia acicola)
  2. Mycosphaerelle linicola Naumov
  3. Phaeoiseriopsis griseole (Saccardo) Ferraris
  4. Phialophora cinerescens (Wollenweber) van Beyma
  5. Plasrriopara halstedii (Farlow) Berlese and de Toni 6. Tilletie controversa Kuhn

IV. KUKCI

  1. Cacoecimorpha pronubana Hubner
  2. Ceratitis cepitete (Wiedemann)
  3. Epichoristodes acerbelle Walker
  4. Ips emitinus (Eichhoff)
  5. Quadraspidiotus perniciosus (Comstock).

Donošenjem ovih lista prestaju važiti Liste karantenskih i ekonomski štetnih biljnih bolesti i štetnika ("Narodne novine", br. 53/91), u dijelu koji se odnosi na Listu A.
Klasa: 320-20/94-01/233
Urbroj: 525-01-94-1
Zagreb, 27. listopada 1994.
Ministar poljoprivrede i šumarstva
Ivan Tarnaj, dipl. ing., v. r.


Portal Poslovnenovine.com sadržaje objavljuje u dobroj namjeri. Sve sadržaje portala koristite na vlastitu odgovornost. Iako činimo sve napore kako bi osigurali točnost i pravovremenost informacija na ovim stranicama, nismo odgovorni za eventualnu netočnost informacija ili štetu nastalu korištenjem takvih informacija.


POSEBNA PREPORUKA:

PREGLED KORISNIH SAVJETA I IZBOR POSLOVNIH USLUGA ZA PODUZETNIKE

POSLOVNE INFORMACIJE ZA VLASNIKE TVRTKI, OBRTNIKE I UDRUGE

Primjeri ugovora - šprance

Investicijski projekti